"Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapoměl na štěňata" (Gene Hill)

 

Vybíráme si Rhodéského ridgebacka

        Pokud máte názor, že pes patří na dvůr, chcete psa do kotce nebo pokud si nejste jistí, že budete mít na psa dostatek času, nebude Rhodéský ridgeback tím pravým plemenem pro Vás.  RR je velmi společenský pes a potřebuje být se svou rodinou v kontaktu. Potřebuje s Vámi sdílet všechny radosti, starosti a zážitky. Nepotřebuje dům se zahradou, ale potřebuje hodně pohybu, aktivitu a zábavu. Pokud bude dostatečně vyběhán z procházky, bude spokojený i v bytě ve svém pelíšku. Ridgeback většinou miluje děti, hodně jim dovolí a v případě že mu je jejich chování nepříjemné odejde do bezpečí,  zároveň je třeba zabránit dítěti aby psa se svými důvěrnostmi nepronásledovalo, pokud jsou mu nepříjemné.

Proč štěně s PP ?

        Ridgeback s PP není pouze pro lidi, kteří chtějí jezdit na výstvy a věnovat se chovu. Průkaz původu vám zaručuje, že z vašeho štěňátka opravdu vyroste ridgeback s jeho originálním vzhledem a povahou, protože předkové štěňátka museli absolvovat výstavy, zdravotní vyšetření a prošli bonitací (tzn. že splňují podmínky chovu – mají správný skus, správný počet zubů, vzhled podle standardu RR, vyrovnanou povahu a nemají sklon k dysplazii kloubů). Navíc štěně s PP prochází minimálně dvojí kontrolou poradců chovu, kde jsou odhaleny případné problémy. Neznamená to, že RR s PP bude stoprocentně zdravý, to nemůže zaručit nikdo, ale kontrolovaným chovem je předem mnoho problémů vyloučeno.

        Na rozdíl od toho, pokud se rozhodnete pořídit si štěňátko od množitele nebo od majitele fenky, který ji připustil jen proto, aby měla štěňátka, nemáte kontrolu nad příbuzností a riskujete, že se právě u vašeho štěňátka projeví dědičné choroby, které vás v důsledku mohou stát značné nervy a spoustu financí převyšujících cenu štěněte s PP.

Standardní x nestandardní štěně ?

Ať už standardní či nestandardní z obou se každopádně stane váš největší přítel.   

        Standardní vlastně znamená, že tento jedinec je typickým představitelem a musí odpovídat tzv. standardu plemene. Takové štěně má předpoklady stát se chovným psem či fenou a účastnit se výstav. Nestandardní znamená, že jedinec je každopádně s PP, ale najdeme u něho drobné odchylky od již zmiňovaného standardu, které neumožní jeho využití v chovu. Mezi takové odchylky patří např. nesouměrný tvar ridge, chybějící ridge, více bílých znaků, zálomek na ocase, nekorektní skus aj. O nestandardní jedince mají zájem lidé, kteří neplánují zúčastňovat se výstav a neplánují chovat. Psa si kupují pro svoji radost, starost a hlavně jako rodinného přítele a kamaráda. Nestandardní pes se může účastnit sportovních akcí RR a jiných sportovních aktivit pro psy.